שיפוץ דירות תמ"א 38

•    מעוניין לקדם פרויקט תמ"א 38?
•    רוצה לוודא שביתך מופקד בידיים טובות?
•    מחפש חברת בנייה אמינה שתבצע את הפרויקט עבורך?


תכנית תמ"א 38 היא תכנית מבורכת להתחדשות עירונית אשר שמה לה למטרה לחזק מבנים ישנים לרעידות אדמה תוך הגדלת מספר הדיירים בבניין ובכך הגדלת ההיצע למגורים באזורי ביקוש באזור המרכז. עם עלייתה של התכנית נערמו לא מעט סיכונים אשר רובם פוגעים באופן ישיר בדיירים. כדי להימנע מהסיכונים הרבים ואף לחסוך הוצאות שיפוצים מיותרות, כדאי שתכיר את הסיכונים של פרויקט תמ"א 38.

בחירת היזם – לא רק ע"ס הבטחות

לאחר שבניין אושר ליישום תמ"א 38, הדיירים מתחילים בחיפוש יזם או חברת יזמות שתבצע עבורם את העבודה. מאז הקמת התוכנית קמו חברות יזמות רבות. המבחר הזה מקשה מאד על הדיירים להגיע להחלטה מי היא החברה העדיפה. חברות רבות מבטיחות הבטחות חסרות בסיס בכדי שהדיירים יבחרו בהן, וכך דיירים רבים שזכו לקבל את התכנית מולכים שולל אל אכזבה.

מומלץ להכיר את הסיכונים של פרויקט תמ"א 38, כדי להימנע מפרויקט
שיפוצים נרחב מיד לאחר מכן. כאשר אתם בוחרים להפקיד את דירתכם בידי חברת קבלן שתבצע את שיפוץ הבניין, חשוב שתוודאו מספר דברים חשובים. הבטחות חייבות להיות מבוססות על מציאות. אתם חייבים לברר לעומק מי הוא היזם שעומד לבצע לכם את העבודה כדי לא ליצור מצב בו העבודה מתארכת מעבר למצופה, לא תקבלו את מה שהובטח לכם או שעבודת החיזוק בוצעה ברשלנות.

עבודות גבס מיוחדות - משדרגים את הדירה החדשהמה חשוב לבדוק לפני שיוצאים לדרך?

עליכם לבדוק מספר דברים חשובים לפני שאתם יוצאים לפועל עם יזם כלשהו:

•    חוסנו כלכלי של היזם – כאשר הולכים על פרויקט תמ"א 38 חשוב לוודא את חוסנו הכלכלי של היזם. שכן
יזם תמ"א 38 עם חוסן כלכלי עושה את כל ההבדל. פרויקט שיפוץ הבניין הישן הינו פרויקט מורכב ומסובך ודורש השקעה כספית גדולה. ישנם מקרים בהם ההערכות הראשוניות היו נמוכות מדי ונדרשת השקעה נוספת מהיזם בכדי להמשיך את הפרויקט ולעמוד בהבטחותיו. במקרה של חריגה מהתקציב, יזמים חסרי גב כלכלי יעשו הכול בכדי לחסוך בעלויות. בסופו של דבר החיסכון הזה בא על חשבונכם ולכן חשוב מאד לבדוק טוב טוב עם אתם יוצאים לדרך.

•    חוסר ניסיון בהתמודדות עם מקרים מבניים חריגים – בשוק הבניה לניסיון יש תפקיד חשוב מאד. חברות וותיקות ומנוסות נתקלו באלפי מקרים חריגים, פתרו אותם וטיפלו בהם. הסיכוי שיתקלו במקרה חריג ללא מענה בבניין שלכם נמוך מאד. הניסיון נמנה בסיכונים של פרויקט תמ"א 38 מפני שגם בתחום הזה ישנם לא מעט יזמים חסרי ניסיון שלא בהכרח יצליחו להתמודד ולפתור בעיות חריגות. במקרים כאלו אתם צריכים לקחת בחשבון הוספת עלויות או נזקים בטיחותיים חריגים. לכן מומלץ מאוד לבחור בחברת יזמות מנוסה.

•    חוסר אמינות מצד היזם – אנשי המכירות של חברות היזמות ישקיעו המון משאבים בכדי שתחליטו לקחת את החברה אותם הם מייצגים. מתוך אלפי היוזמות של תמ"א 38 בארץ, לא מעט דיירים נפלו על יזם לא אמין. ניתן לבדוק בקלות את האמינות של היזם. אפשר ליצור קשר עם דיירים בפרויקטים שביצע בעבר או לחפש עליו מידע באינטרנט. הכי חשוב לשים לב לא ליפול בפח וללכת אחר יזם לא אמין.

•    אי הבנת המידע התכנוני על ידי הדיירים – לא כל הסיכונים של פרויקט תמ"א 38 נובעים מחברת היזמות. לקבלן יש צוות מקצועי שיכול לבדוק עבורו את המידע התכנוני מול גופים בעירייה. לדיירי הבניין אין את המידע הזה בדרך כלל, וגם אם יש, לא תמיד יודעים איך לנתח אותו. לכן מומלץ מאד לדיירים לקבל יעוץ מאנשי מקצוע נוספים (מהנדס, אדריכל, שמאי מקרקעין, יעוץ משפטי) תרם יציאתם לדרך.

•    התארכות הפרויקט – כשהפרויקט יוצא לדרך חברת היזמות מבטיחה לוחות זמנים. חברה ותיקה ומנוסה בדרך כלל עומדת על כך שהיא מסיימת בזמן שהובטח, בעוד במקרים רבים הפרויקט מתארך מעבר למה שסוכם. התארכות הפרויקט גורמת לשינויים רבים בתוכניות כמו הארכת חוזי שכירות, וגורמת בעיקר למצב של חוסר וודאות מצידם של הדיירים לגבי סיום הפרויקט.

•    תכנון לקוי – המטריד ביותר מתוך הסיכונים של פרויקט תמ"א 38 הוא תכנון לקוי. קבלנים שחוסכים בעלויות על גבם של הדיירים יכולים לגרום לנזקים בטיחותיים שעולים בסופו של דבר בקריסת בניין ונפשות. תכנון מקצועי מקדים הוא תנאי הכרחי ומחייב. מומלץ לבדוק את התוכניות על ידי גוף נוסף אחד לפחות חוץ מהקבלן שמתכנן עבורכם את העבודה.

•    שיפוץ דירות תמ"א 38 – יש לוודא כי מקבלים בדירה החדשה מפרט גמיש מספיק. אחרת תיאלצו מיד לאחר קבלת הדירה לבצע שיפוץ נרחב בדירה. דיירים רבים קיבלו את הדירה החדשה, ומיד פנו אלינו לביצוע שיפוץ דירות תמ"א 38. זה יכול להיות המטבח, עבודות גבס, פתיחת קירות ועוד. אם רוצים לחסוך שיפוץ מסוג זה, מומלץ לשכור את שירותיו של אדריכל/מעצב פנים כבר בשלב התכנון של הפרויקט - ושהוא יעבוד ישירות מול החברה היזמית.


לסיכום

ישנם לא מעט סיכונים בפרויקט תמ"א 38, אך יחד עם זאת זה הוא פרויקט חשוב מאד עם תועלת ציבורית ואישית רבה. תזכרו לעשות את כל הבדיקות הרצויות לפני שאתם מפקידים את היקר לכם מכל בידי אחר.


כמה עולה שיפוץ? לחץ כאן 

שיפוץ דירה

צור קשר